Staff

 All staff

Headmaster  

Mr Steve Fairclough

Deputy Head

Mr Matthew Boud-Self

Assistant Head

Mr Tom Palmer

Head of Abbotsholme Prep School

Mrs Faith Potter

Director of Studies

Mr Gordon Selwyn

Head of Operations

Mr Richard Mayfield

Registrar

Mrs Katharine Brookes

Heads of Year

 

Preparatory School

Mrs Faith Potter

Year 7    

Mrs Heather Fairclough

Year 8

Miss Simone Morris

Year 9

Mr Sam Ritchie

Year 10 

Mr Simon Herbert          

Year 11

Mrs Becky Sweet

Sixth Form

Mr Jon Shaw

Abbotsholme Prep School

Mrs Faith Potter

Year 6 Teacher, and Head of Prep School

Mr Karl Newbitt

Year 5 Teacher

Mrs Kristy Hankin

Year 3 and 4 Teacher

Mrs Zeena Scott

Year 1 and 2 Teacher

Mrs Ann Parker

Reception Class Teacher and Head of Early Years

Mrs Ayshia Boud-Self

Mr John Potter

Teaching Assistants

Abbotsholme Pre-Prep School

 

Ms Rosie Kneller

Abbotsholme Pre-Prep Manager

Mrs Leila Astbury

Early Years Supervisor

Mrs Jennifer Dales

Early Years Supervisor

Mrs Fiona Jones

Early Years Supervisor

Mrs Nicola Thompson

Early Years Supervisor

Mrs Nicola Bullock

Early Years Supervisor

Miss Deborah Hardy

Early Years Supervisor

Miss Megan Farnley

Early Years Supervisor

Miss Jenny Sheppard

Early Years Supervisor

Mrs Ann Pepper

Music Teacher

Agriculture

 

Mr Tom Bridge

Residential Head of Estate Education

Art/Photography

 

Mr Paul Jones

Head of Art

Miss Simone Morris

Teacher of Art

Business Studies

 

Mr Jon Shaw

Head of Business Studies

Mr Tom Palmer

 Teacher of Business Studies

Digital Learning  

Mr James Diamond

Leader of Digital Learning

Drama and Theatre Studies

Ms Carly Smith

 Head of Drama

Duke of Edinburgh

 

Mrs Joy Holmes

Duke of Edinburgh Co-ordinator

English

 

Ms Diane Gaunt

Head of English

Ms Bernadette Carr

Teacher of English

Mr Simon Herbert

Teacher of English

English as an Additional Language (EAL)

 

Mrs Angela Parry

Head of EAL

Mrs Julia Stefanatos

 Teacher of EAL

Equestrian

 

Mrs Sarah Hamilton

Head Groom

Food Technology

 

Miss Heather Fleming

Teacher of Food Technology

Geography

 

Mr Matt Amison

Head of Geography

Mr Andrew Abraham

Teacher of Geography

History

 

Miss Natalie Sanderson

Head of History

Mr Simon Herbert

Teacher of History

Learning Skills

 

Miss Sarah Brick

Head of Learning Skills

Mrs Heather Fairclough

Teacher of Learning Skills

Mrs Kathryn Elliot

Teaching of Learning Skills 

Mr Richard Kirkham

Teacher of Learning Skills

Life, Religion and Citizenship

Mrs Jo Mayfield

Head of PSHE, Religion and Citizenship

Mathematics

 

Mrs Zoe Kenealy

Head of Mathematics

Mr Gordon Selwyn

Teacher of Mathematics

Mr Mark Calthrop-Owen

Teacher of Mathematics

Mrs Becky Sweet

 Teacher of Mathematics

Modern Languages

Mrs Joy Holmes

Head of Modern Languages

Mrs Victoria Ford

Teacher of Modern Languages

Mr Neil Sanderson

Teacher of Modern Languages (Spanish)

Music

Mr Jeremy Wilford

Director of Music

Outdoor Education (OEd)

Mr David Simpson

Head of Outdoor Education

Mr Tom Palmer

Teacher of Outdoor Education

Mr Sam Ritchie

Teacher of Outdoor Education

Mrs Helen Vardy

Teacher of Outdoor Education

Physical Education

Mrs Laura Askew

Head of PE and Sport

Mr Clive Jacobs

Teacher of PE and Sport, and Sportastic Head Coach

Mr Sam Ritchie

Teacher of PE and Sport

Round Square

Mrs Joy Holmes

 Round Square Co-ordinator

Science

Mr Gareth Pardoe

Head of Science (Physics)

Mr John Anders

 Teacher of Science (Chemistry)

Mrs Beki Brown

 Teacher of Science (Biology)

Mr Ralph Calvert 

 Teacher of Science (Chemistry)

Mr Gary Pike

Teacher of Science (Physics)

Mrs Lynda Toner

Laboratory Technician

Technology

 

Mr Jamie Thomas

Head of Technology and Engineering

Examinations Officer

 

Mrs Julie Benfield

(Centre Number 23370)

Visiting Staff

Mrs Isabel Hurley - Singing

Mrs Heather Gordon-Redfearn - Saxophone & Flute

Mrs Rosemary Dobbin - Piano & Violin

Mrs Jenny Merriman - Cello & Piano

Mr Ian Otley - Woodwind & Brass

Mr Russell Maw - Guitar

 Ms Sarah Whittingham - Violin

Support Staff

Mr Brian Ball

Facilities/Contracts Manager

Mrs Rosie Ball

Finance Manager 

Mrs Debbie Broughton

Receptionist

Miss Stacey Wall

Development Assistant

Mr Andy Greensmith

ICT Systems Manager

Mr Ian Housley-Tatton

School Librarian 

Mr John Jackson  

Receptionist

Mrs Racheal Lancett

Catering Manager

Mr Mark Lomas

Maintenance and Grounds Manager

Mrs Sally Marren

School Administrator 

Mrs Julie Noon

Headmaster's PA

School Medical Officers

Dr. Helen Maxwell-Jones

School Doctor

Mrs Helen Hudson

School Health Advisor - RGN, BSc Health Care, Nurse Practitioner, N83 - Care of Asthma, Sexual Health Qualification

Mrs Angela Bettson-Burdett

School Nurse - BSc (Hons), RGN, RM,RHV, Nurse Prescriber

Mrs Lucy Lloyd

School Nurse - RGN, Care and management of Diabetes, Care of Long term conditions 

Mrs Cath Warlow

School Nurse - RGN, Asthma Care and Management

Mrs Stephanie Wagstaff

Relief School Nurse - RGN

Boarding House Pastoral Care Teams

Barnfield

Mrs Jen Sanderson

 

Mr Neil Sanderson

Flaxfield

Mrs Faith Potter

Cedarholme/St Vincent's

Mr Iain Coyne and Ms Ruth Miller

 

Mrs Kate Diamond

Orchard

Mrs Joanne Simpson

 

Miss Sarah Brick

Heads of School (Pupils)

Rose Griffiths and Rachel Ekstein

 

Open Day Our Video